środa, 29 września 2021

XVI Olimpiada Informatyczna Juniorów

 W ramach zajęć Centrum Mistrzostwa Informatycznego zapraszam chętnych do udziału
w Olimpiadzie Informatycznej Juniorów przeznaczonej dla uczniów Szkół Podstawowych.

Regulamin 

Przykładowe zadania i testy z rozwiązaniami.











poniedziałek, 27 września 2021

Liga Algorytmiczna




Liga Algorytmiczna jest doskonałym praktycznym przygotowaniem do Zawodów Algorytmicznych CMI, Olimpiady Informatycznej oraz innych konkursów algorytmicznych i informatycznych. Uczestnicy kół biorą w niej udział zespołowo (jedno koło = jeden zespół). Liga składa się z kilku rund w której uczestnicy za rozwiązane zadania otrzymują punkty. Jest prowadzony również ranking kół. O miejscu w nim decyduje liczba zdobytych przez zespół punktów.

poniedziałek, 20 września 2021

Zawody algorytmiczne


Zawody Algorytmiczne – to czas na rozwiązywanie zadań przez uczniów. To świetna szansa, żeby poprzez współzawodnictwo, ale przede wszystkim pracę w grupie (ponieważ zawody są zespołowe), sprawdzić w praktyce wiedzę zdobytą na kółku informatycznym, Uczniowie mogą sprawdzić się na 3 poziomach, kolejno: lokalnym – w systemie online, regionalnym, który odbywa się jednocześnie na 5 uczelniach technicznych i ogólnopolskim – czyli finale zawodów, który odbywa się na Politechnice Łódzkiej.

Nagrody przewidziane na etapie ogólnokrajowym za zajęcie I, II i III miejsca zostały zaplanowane w formie indywidualnej w postaci: udziału w warsztatach informatycznych, obozach naukowo-treningowych czy też w warsztatach tematycznych np. obozach informatycznych przygotowujących uczniów do konkursów programistycznych oraz do Olimpiady Informatycznej.

niedziela, 19 września 2021

Zjazd 1

 W dniach 18 - 19.09.2021 r. odbył się pierwszy zjazd dla grantobiorców.





Omawiane zagadnienia:
XXI wiek jest czasem nieustannie rozwijanych technologii oraz gigantycznych korporacji sektora usług IT. Konkurencja w oprogramowaniu nigdy wcześniej nie była tak wielka, wcześniej nie istniała też presja ze strony projektów open source, wymuszająca jakość oraz rozumienie potrzeb użytkowników aplikacji. Obfitość wyboru w zakresie narzędzi programistycznych prowadzi do dobrze znanej sytuacji - kiedy ludzie wyrażają swoje preferencje.

Od pewnego czasu oznacza to, że badane są preferencje osób pracujących z danymi językami.
 Ciężko jest opracować odpowiednie miarodajne wskaźniki opisujące zainteresowanie poszczególnymi 
językami programowania. Obecnie najwyżej oceniane są dwa takie wskaźniki.

TIOBE - mierzy wyszukania zagadnień związanych z danym językiem, oraz PYPL - mierzy wyszukania ale ogranicza się do materiałów służących do nauki danej technologii. (Aktualizacja sierpień 2020)

Wg Tiobe. Python jest trzecim najczęściej wyszukiwanym językiem programowania z udziałem 9.69%.

Wg Pypl - Python jest najczęściej poszukiwanym językiem programowania do nauki z udziałem 31,59% 
oraz przyrostem w ostatnim roku 3,3%. Nie ma chętniej uczonego się języka programowania na świecie.

Choć Python nie jest pierwszym wyborem przy nauce algorytmiki - z uwagi na niski wpływ na zarządzanie pamięcią,
 oraz pracę w trybie z interpreterem, jest niezwykle wysoko ceniony w pracy z narzędziami sztucznej inteligencji, gdzie posiada szerokie grono bibliotek znacząco upraszczających prowadzenie własnych eksperymentów.

1. Scratch może być pobrany (https://scratch.mit.edu/download) i zainstalowany lokalnie, na komputerze użytkownika, ale można również korzystać z wersji on-line za pomocą przeglądarki internetowej. Ta druga opcja wymaga założenia konta na stronie https://scratch.mit.edu/.

Znakomitym źródłem wiedzy na temat Scratcha są materiały dostępne na stronie stowarzyszenia Mistrzowie KodowaniaWiki Mistrzowie Kodowania
Oprócz filmów, dużo informacji znajdziemy w trzyczęściowym Wprowadzeniu, w sekcji Scenariusze. Sekcja ta, podobnie jak kolejna zawiera wiele propozycji przykładowych scenariuszy gotowych do wykorzystania w pracy z uczniami.

2. 

3. 



poniedziałek, 13 września 2021

Co daje udział w projekcie CMI?


Centrum Mistrzostwa Informatycznego zapewnia uczestnictwo w prestiżowym projekcie o zasięgu ogólnopolskim.

CMI umożliwia uczestnikom odkrywanie i rozwój talentów szczególnie w zakresie informatycznym, nastawionym na rozwiązywanie problemów. Między innymi poprzez start w zawodach algorytmicznych i projektowych, co może dodatkowo motywować uczniów i uczennice do rozwijania swoich zainteresowań i talentów.

Uczniowie rozwijając zainteresowania algorytmiczne, programistyczne mają szansę wykorzystać swoją wiedzę w praktyce, biorąc udział w konkursach i zawodach CMI. Uczniowie mogą sprawdzić się w Zawodach Algorytmicznych oraz Lidze Algorytmicznej. Udział w zawodach to doskonała okazja nie tylko do tego, żeby sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, ale również, aby sprawdzić się we współpracy z kolegami i koleżankami z kółka, ponieważ we współzawodnictwie uczniowie mogą wziąć udział tylko zespołowo.

Udział w kołku informatycznych, poza poszerzeniem umiejętności informatycznych, programistycznych uczniów, stwarza możliwość rozwoju umiejętności społecznych. Uczniowie zdobędą umiejętności pracy w zespole, komunikacji, przekonywania innych do własnych racji. Udział w zajęciach wzmocni poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości.


Osoby zainteresowane zapraszam do obejrzenia konferencji pt. "Programowanie kompetencją przyszłości" - prof. dr hab. Maciej Sysło


poniedziałek, 6 września 2021

Adresat Koła CMI

 Jeśli jesteś osobą, która:

  1. Chce w ciekawy sposób spędzić czas wolny po zajęciach w szkole.
  2. Lubi pracować w zespole lub jest indywidualistą.
  3. Lubi wyzwania i chce poszerzać swoja wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki.
  4. Lubi projektować i chce poznać świat robotów.
  5. Chce rozwijać pasje programistyczne.
  6. Chce poznać zawody związane z informatyką.
Nieważne, czy wiesz, co to algorytm, czy znasz język programowania, czy NIE.
Dowiesz się tego i wiele więcej na zajęciach w ramach kółka informatycznego CMI.




środa, 1 września 2021

Rekrutacja uczestników koła informatycznego CMI w roku szkolnym 2021/2022

 
14 lipca 2021 r.  Rada Programowa Centrum Mistrzostwa Informatycznego zatwierdziła
listę z wynikami I etapu naboru na granty do III edycji CMI.
Nabór wniosków zakończył się 15 czerwca 2021 r.

W naborze do trzeciej edycji CMI dzięki zaangażowaniu opiekunki koła algorytmicznego Pani Agnieszki Antoszkiewicz-Bajc nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w ogólnopolskim projekcie grantowym „Centrum Mistrzostwa Informatycznego”, realizowanym przy współpracy z najlepszymi uczelniami technicznymi w kraju (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska), przy wsparciu Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz NASK.

Strona główna projektu https://cmi.edu.pl



Pani Agnieszka pozytywnie przeszła przez proces aplikacyjny i uzyskała dwa granty algorytmiczne.
Jeden dla uczniów klas VII i VIII kierowanych do uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 i drugi  dla uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.
Zajęcia dla obu grup będą się odbywały w sali nr 12 w V LO, ul. Dickmana 14, 81-109 Gdynia.

W roku szkolnym 2020/2021 grant umożliwi młodym gdynianom rozwój umiejętności programistycznych, poszerzenie wiedzy z zakresu algorytmiki, matematyki dyskretnej oraz robotyki. Jest to doskonałe miejsce do rozwoju zainteresowań i talentów w zakresie informatycznym oraz kompetencji cyfrowych. Dzięki udziałowi w projekcie istnieje możliwość wykorzystania i sprawdzenia swojej wiedzy w zawodach algorytmicznych. 

Ogłaszam rekrutację na zajęcia koła algorytmicznego, która potrwa do 14.10.2021 r.
Organizujemy dwie grupy wiekowe liczące od 8 -15 osób zainteresowanych programowaniem:

  • do 14 lat 
  • do 19 lat
Zainteresowanych proszę o kontakt na adres: cmi.antoszkiewicz.bajc@gmail.com

Dokumenty:
1. Zapoznaj się z regulaminem uczestnictwa:
Regulamin uczestnictwa ucznia w kółku informatycznym CMI
2. W regulaminie znajduje się deklaracja uczestnictwa w kółku informatycznym CMI, którą należy dostarczyć koordynatorowi projektu.
Wymagane jest, aby powyższy dokument był podpisany przez pełnoletniego ucznia lub rodzica/opiekuna, w przypadku ucznia niepełnoletniego.

Harmonogram spotkań:
Harmonogram ustalony będzie z uczestnikami Koła Informatycznego CMI

Zasoby sieciowe:
Olimpijskie Koło Informatyczne https://oki.org.pl/
Baza zadań wszelakich https://szkopul.edu.pl/



Koordynator projektu: mgr inż. Agnieszka Antoszkiewicz-Bajc

Konsekwencje wpisów na FB

Film dokumentalny pt.  Facebook to historia opisująca nieprzewidziane konsekwencje dzielenia się informacjami w mediach społecznościowych. K...