wtorek, 31 maja 2022

Dobra zabawa z okazji Dnia Dziecka

 



kliknij na link Spróbuj swojej mocy



Wszystkim uczestnikom i uczestniczką CMI 
życzymy 
dobrej zabawy i rozwijania swoich pasji informatycznych,
sukcesów w programowaniu oraz zawodach CMI.


Kodujemy Bum Bum Rurki

Każdy z dorosłych chciałby jeszcze raz być dzieckiem. Dziś poświęciliśmy nieco czasu na integrację zespołu oraz naukę współpracy. W tym celu wykorzystaliśmy Bum Bum Rurki. Świetnie się bawiliśmy! Drugą część zajęć poświęciliśmy na budowanie algorytmów i zapoznanie z środowiskiem PixBlocks.
Dźwięki gamy zostaną „zapisane” za pomocą kolorowych kubków, każdy kolor będzie miał swój odpowiednik w postaci jednego z 8 dźwięków. Prawidłowo odczytane stworzą melodię piosenki. Dziś odczytaliśmy w śpiewniku wartości nut popularnej melodii. Każda rurka odpowiada danemu dźwiękowi i jest oznaczona innym kolorem. Np. dźwięk C to kolor czerwony, D - pomarańczowy. 



Historia powstania Boomwhackers

Zbliżamy się do zakończenia projektu w roku szkolnym 2021/2022

 
Dnia 31.05.2022 r. odbyło się zaplanowane w harmonogramie koła CMI ostatnie spotkanie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 33 i V LO.
Uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę uzupełniając POST testy przygotowane przez organizatorów projektu CMI w ramach zagadnień:

  • programowanie w języku Python, 
  • programowanie w języku C++ 
  • programowanie w Scratch
  • związanych z TIK. 
Podczas spotkania uczestnicy podęli decyzję, że chcą kontynuować naukę algorytmiki w miesiącu czerwcu.  Ustalono, że 15.06.2022 r. będziemy na słodko uroczyście świętować zakończenie projektu. Uczestnicy mieli przygotować wspólną niespodziankę.
Tego dnia każdy uczestnik z frekwencją minimum 75% otrzyma nagrodę, ale jaką?





Zostały wydrukowane dyplomy, uwieczniono to wydarzenie pamiątkowym grupowym zdjęciem.










sobota, 28 maja 2022

Jak wyglądają dyplomy CMI?

Zgodnie z regulaminem projektu każdy uczestnik Centrum Mistrzostwa Informatycznego,
który osiągnie 75% frekwencji za udział w zajęciach algorytmicznych otrzymuje dyplom. 


Druga strona dyplomu



sobota, 7 maja 2022

John McCarthy utworzył termin „sztuczna inteligencja”


 CMI (II edycja) zjazd 18 - Sztuczna inteligencja - YouTube

Merge Cube

 Merge Cube. Magiczna kostka na lekcje w innym wymiarze. - YouTube

Learn Science, Master STEM, Be Future Ready. | AR/VR Learning & Creation (mergeedu.com)

PixBlocks

 Wszyscy realizowaliśmy kolejne zadania, zdobywając umiejętności dotyczące programowania. 

Programujemy Mikrobit

 Microsoft MakeCode dla micro:bit (microbit.org)

testowaliśmy nasze skrypty w symulatorze na stronie https://makecode.microbit.org/

Aplikacje do nauki programowania

 

  • Algorithm City - to innowacyjna i zabawna gra programistyczna, która w swojej kreacji wykorzystuje motywy zwierząt. Gracze przyswajają podstawową wiedzę z zakresu kodowania, kierując postacią, zbierając złoto i zdobywając kolejne poziomy.
  • Bee-Bot - robot w kształcie pszczółki przeznaczony do nauki programowania dla dzieci. Jest idealną alternatywą użytkowania smartfonów i tabletów szczególnie dla najmniejszych maluchów. W celu zaprogramowania robota wystarczy kliknąć odpowiednią sekwencję przycisków na jego grzbiecie.
  • Bit By Bit - jedna z najpopularniejszych aplikacji przeznaczonych do nauki kodowania dla dzieci. Bit by bit po polsku oznacza „kawałek po kawałku”, co świetnie odzwierciedla proces nauki małych programistów.
  • CodeMonkey Jr - aplikacja uczy przedszkolaków i dzieci z podstawówki podstaw programowania, dzieląc przygody małpki zbierającej banany, której misją jest odblokowywanie skrzyń ze skarbami.
  • codeSpark - rodzaj płatnej aplikacji, którą można wypróbować, korzystając z 7-dniowego okresu próbnego. Przeznaczona dla dzieci pomiędzy 5 a 9 rokiem życia. Prezentuje przygody wirtualnych postaci.
  • Lightbot Hour - edukacyjna gra wideo przeznaczona do nauki koncepcji programowania. Do tej pory została otworzona już 7 milionów razy i jest wysoko oceniana przez ITunes i Google Play.
  • Solo Learn: Learn to Code - ten rodzaj aplikacji jest nieco bardziej zaawansowany niż pozostałe. Istotne jest to, że Solo Learn: Learn to Code umożliwia naukę kodowania dla dzieci od podstaw. W 2018 roku aplikacja została wyróżniona przez Google Play w kategorii Google Play’s Editor’s Choice.
  • PixBlocks - niezwykle ciekawa forma nauki programowania dostępna dla komputerów stacjonarnych, nośników mobilnych, a także w formie gry planszowej. Aplikacja jest w pełni bezpłatna. Gra planszowa może stanowić natomiast świetny pomysł na prezent w kontekście nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
  • ScratchJr - uniwersalny język programowania, który uznawany jest za najpopularniejszy w kategorii dziecięcej. Jego przejrzysta, wizualna forma pomaga zrozumieć koncepcję kodowania dzieciom pomiędzy 5 a 8 rokiem życia. Pozornie proste zadania uczą dzieci kreatywnego myślenia i logicznego rozumowania.
  • SpriteBox - gra polegająca na ratowaniu duszków, które umożliwia otwieranie następnych pudełek i zdobywanie kolejnych poziomów. Zadaniem gracza są modyfikacje kolejności poleceń w obszarze kodu.


Gry i aplikacje online

Gry i aplikacje online - Koduj - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Aplikacja https://compute-it.toxicode.fr/

 Compute It (toxicode.fr)

Aplikacja pozwala doskonalić umiejętność czytania i interpretowania programów. Musieliśmy skupić się i wykorzystać swoje umiejętności, aby zrozumieć podstawowe pojęcia programowania.

Ta gra skupia się głównie na czytaniu kodu. Pozwala zdobyć praktykę w interpretowaniu kodu – to przydatna umiejętność podczas odkrywania kodu napisanego przez innych, ale również podczas pisania własnego kodu. Pomoże nam robić mniej błędów oraz tworzyć czytelny i przejrzysty kod.

Platforma TINKERCAD i projekty modeli trójwymiarowych

Animacje poklatkowe z wykorzystaniem klocków i figurek LEGO

Zakodowane kolorami piosenki

 Kontynuujemy przygotowania do zawodów algorytmicznych. Uczniowie otrzymali zestawy przykładowych zadań, które wspólnie analizujemy i omawiamy na zajęciach koła.

Postanowiłam nieco uatrakcyjnić nasze spotkanie i przyniosłam na kółko bym bum rurki. Chłopcy otrzymali zakodowane kolorami piosenki, które próbowali odtworzyć i zaprezentować. Rozmawialiśmy o możliwości wykorzystania dźwięków w Scratch-u i mBlock-u (dźwięki wygrywane przez robota).

wtorek, 3 maja 2022

Światowy Dzień hasła 5 maja 2022 r.

 Jak tworzyć silne i bezpieczne hasło?

Zachęcam do rzucenia kamieniem, kto z nas nie zobaczył nigdy komunikatu „hasło musi posiadać 1 wielką literę, 2 znaki specjalne, cyfry, musi różnić się od poprzedniego minimum w 50% i nie zawierać Twojej daty urodzenia ani loginu…”.





Konsekwencje wpisów na FB

Film dokumentalny pt.  Facebook to historia opisująca nieprzewidziane konsekwencje dzielenia się informacjami w mediach społecznościowych. K...